Türk Vatandaşları Ukrayna ordusuna katılabilir mi?

Facebook sayfamız üzerinden bir çok soru alıyoru. En çok sorulan bu soruya yanıt vermek istiyoruz.


“Ukrayna, Türkiye’den Lejyoner asker kabul ediyor mu?”

Birincisi Ukrayna devleti Türkiye Cumhuriyeti bu konuda izin vermediği için, gidip başvuru yapsanız dahi Türk Vatandaşlarını orduya kabul etmiyor.

Kharkiv şehrinde yaşayan Türk vatandaşı başvuruda bulunmuş ancak reddedilmiş ve basına yansımıştı. Benzer bir çok haberi basında görebilirsiniz.

https://www.milliyet.com.tr/amp/gundem/ukraynada-yasayan-turk-vatandasi-gonullu-olarak-orduya-katilmak-istedim-6709009

İkincisi ve en önemlisi bu Türkiye Cumhuriyet Kanunlarına göre suçtur.

Türk Ceza Kanunu İlgili Maddeleri Aşağıda ki gibidir;

Yabancı hizmetine asker yazma, yazılma suçu, 5237 sayılı TCK’nın 320. maddesinde “Milli Savunmaya Karşı Suçlar” bölümünde şu şekilde düzenlenmiştir:

Yabancı hizmetine asker yazma, yazılma

Madde 320 – (1) Hükûmetin izni olmaksızın bir yabancı veya yabancı Devlet hizmetinde veya bunların lehinde çalışmak üzere Ülke içinde vatandaşlardan asker yazan veya vatandaşları silahlandıran kimseye üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Asker yazılanlar veya silahlandırılanlar arasından asker veya askerlik çağında olanlar varsa ceza üçte biri oranında artırılır.

(3) Birinci fıkradaki hizmeti kabul eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Bu konu hakkında yorumlarını paylaş