Ukrayna (Kiril Alfabesi)

Ukrayna ‘da Kiril alfabesini kullanmaktadır. Kiril alfabesi sanıldığı kadar zor olmayan bir alfabedir. Kiril alfabesi rus alfabesi yada slav alfabesi olarakta bilinmektedir. Bu alfabeyi kullanan Türki cumhuriyetlerde olmuştur.

1 Haftalık iyi bir çalışmanın ardından kiril alfabesini öğrenebilirsiniz.

Kiril alfabesi 33 Harften oluşmaktadır. Kiril alfabesi ile ukraynaca ya giriş yapabilirsiniz.

Kendine has kuralları ve okunuşları vardır.

– “Е, e” harfi kelime başında ve kelime içinde ünlülerden sonra [ye] olarak okunurken kelime içerisinde ünsüzlerden sonra [e] olarak okunur. örn: Елена [Yelena]

– “Ё, ё” harfi de kelime başında ve kelime içinde ünlülerden sonra [yo’] olarak okunurken kelime içerisinde ünsüzlerden sonra [ö] sesini karşılamaktadır. örn: ёлка [yo’lka] “Yılbaşı ağacı”.

– “Э” harfi genellikle kelime başında bulunur ve [e] sesini karşılamak için kullanılır. örn: экватор [ekvator]

– Türkçedeki “C, c” harfini ve sesini karşılamak için Rusçada “д” ve “ж” harfleri birleştirilerek (дж), tek bir ses için kullanılır. örn: джума [cuma]

Osmanlıca ve Türkiye dışındaki Türk dil ve lehçelerinin yazımında Arap alfabesinden sonra en geniş ölçüde kullanılan alfabedir. XVIII. yüzyıl başlarında Hristiyanlık’ı yaymak için Çuvaşlar’a giden Ruslar bu dili kendi harfleriyle (Kiril) yazdılar. Eski Sovyetler Birliği idaresindeki Türkler’ce 1937-1940 yılları arasında Stalin rejimi tarafından bu alfabe kabul ettirilmiş ve her Türk boyu için farklı alfabeler yapılmıştır. Bunun sonucunda Türkler arasında 20 ayrı Kiril alfabesi kullanılmıştır. Bugün de bu alfabeyi kullanmaya devam etmektedirler. Ancak Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra alfabe değiştirme eğilimleri kuvvetlenmiştir. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri arasında kültür alışverişini daha sağlıklı yapmak için ortak alfabe çalışmaları devam etmektedir.

Bu konu hakkında yorumlarını paylaş